Hakkında Yazılanlar

Eşim Aydın’ın Yaşantısından Bir Kesit

Onu ilk gördüğümde, Eylül 1965’te, bir mitingden geliyordu. Herkes ona odaklanmıştı: “Şimdi Aydın gelir ortalık hareketlenir!” Bir yakınımızın nişanında, kızlar ve erkekler oturup bekliyorduk; ama neyi, bilmeden. Kapı açılıp içeri, bağırış çağırış, iri gözlü, incecik bir kişi girdi... Gelen Aydın’dı. Mitingin coşkusu, yıllarca görmediği arkadaşlarına anlatılacak konuların çokluğu ile bir anda evin içinde bitiverdi. Herkesle konuşmak, ellerini sıkmak, coşkusunu herkese geçirmek istercesine gülüyor, anlatıyor, anlatıyordu. Önce şaştım, sonra daha çok şaştım.


Aradan yıllar geçip (39-40 yıl) geriye dönüp baktığınızda, yine ülke sorunlarında içi içine sığmayan, yine anlatacak şeyi daima çok olan, ama hiç vakti olmayan, işlerin çokluğu nedeniyle zaman zaman yakınan, ama hiçbir işe “hayır” diyemeyen bir insanla yaşadığınızda, hep şaşıp yıllar yıllar geçtiğinde anlıyorsunuz ki onun sınır tanımayan insan sevgisi, yurt sevgisi, en kötü koşullarda bile savaşımdan vazgeçmeyi aklına getirmeyen iyimserliği, belirli dönemlerde yaşantımızın ertelendiği ölümcül olabilecek ağır kazalarda bile, düşünülen, kaygı duyulan tek şey olarak hep “işler”i öne çıkarıyor. O tek başına kalsa bile, sonunda her şeyi iyiye, güzele dönüştürebileceğine inanan güçlü, olumlu bir kişilik. Annem Aydın’a bir şiir yazmıştı. Şimdi bu satırları yazarken onu anımsadım: “Aydın, çalışkanların sen en başısın...” dizeleriyle başlayan bir şiir. Hep çalışan, hep çalışarak, emeğini koyarak yaşamını kazanan ya da yaşamını anlamlı kılan bir insan... Her yaptığı işte aşırı emek ve özveri var. O nedenle başı dik ve gözünü budaktan sakınmayan bir kişilik. Dürüstlüğü ve doğruluğu ilke edinmiş, bilime inanan, çok okuyan, okuduğunu özümseyen ve üreten bir kişi Aydın. 

Prof. Dr. Gülden Köksal, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

Arkadaşım Aydın

Aydın’ı ortaokuldan, 1953’ten beri tanıyorum. İyi bir öğrenciydi, sınıf birincisiydi. O hep sabırla öğretmeye, anlatmaya hazırdı. Bu özelliği onu ideal öğretmen konumuna oturtuyordu. Onun birinci denilebilecek özelliği çalışkanlığıdır. Ama size bireysel ve sosyal meziyet olan çalışkanlıktan bahsetmiyorum. Onun için çalışmak var oluştur. Aydın’ın iyi öğrenciliği (aklı, çalışkanlığı), daha o yaşlardaki sabrı, onun çevresiyle ilişkilerini çoğaltıyor, ona erkenden saygınlık kazandırıyordu. 

Onun takım çalışmasına yatkınlığı da, insancılığı/ulusalcılığı da, alçakgönüllülüğü de bu özelliğinden besleniyor.

Onun için, herkesin bildiği “oyuncağını durmadan bozup yapan meraklı çocuk” gibidir denilebilir. Ama o çocuksu değil ergin bir merakla, bir oyuncağı değil bütün bir hayatı kendi kendine keşfetmeye, iyileştirmeye sonsuz bir azimle girişmiştir... Çalışması verimlidir.

Çağpar Fıkırkoca, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

Yakın Dostum ve Kardeşim Aydın

Aydın’ı, Ankara’da askerliğimi yaparken 1966’da tanıdım. Olağanüstü enerjisi, coşkusu, merakı, derinliği, insanseverliği ve yurtseverliği ile beni, kısa zamanda çok etkiledi. Yedek subaylığımı yaparken tanışmıştık. Benden beş yaş daha gençti. Değerli ve güzel insan Gülden’le evlenmeye karar verdiğinde de, Hacettepe’ye katılma kararında da yanındaydım; onu desteklemekten hiçbir zaman geri durmadım. Aydın’ın Türk Dili’ne yaptığı inanılmaz katkılar bir ömrü anlamlı kılmaya fazlasıyla yeterlidir.

Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, 2013 - Aydın Köksal
Devamı

Aydın Köksal Aydınlığı

... Bilirim ki, Köksal için yazmak, yazana onurdur. Ülkemizde iki tür aydınlanmacı portresiyle karşılaşıyoruz: Bilim (akıl) aydınlanmacıları, duygu aydınlanmacıları... Akılcılar bilimsel yöntemden şaşmazlar, duygucular coşkularının yolundadırlar. Devrim bile yapabilirler; ama bilimsel temeli olmadı mı, devrim, bir türlü kurumlaştırılamadan, ancak yapıldığı sırada coşku yaratan bir eylem olarak kalıyor.

Adnan Binyazar, 2010 - Aydın Köksal
Devamı

Türkçe Tutkunu, Türkçe Sevdalısı Bir Bilişimci

Aydın Köksal’la nerede, ne zaman tanışmıştık? Otuz beş yıl önce Hacettepe Üniversitesi’nde “Temel Türkçe Bölümü” adıyla yeni birim açılmış, birimi oluşturma görevi de bana verilmişti. Öğrencilerin anadili donanımlarını güçlendirme, “konuşma, dinleme, okuma, yazma” becerilerine yönelik eksikliklerini giderme amacıyla açılmıştı bu birim.

Emin Özdemir, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

Türkiye’de Gereksinimini Duyduğumuz Seçkin Bir Aydın

Hiç abartmadan söyleyebilirim ki, Aydın Köksal, yeteneklerini, becerilerini, bilim ve uygulama alanındaki başarılarını hayranlık ve şaşkınlıkla izlediğim, Türkiye’de gereksinimini duyduğumuz seçkin aydın tipinin gerçek örneklerinden biridir.

Prof. Dr. Doğan Aksan, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

Dil ile Ekin’in Muhteşem Yazarı

Prof. Dr. Aydın Köksal’ı şahsen tanımak mutluluğuna çok geç eriştim. 2003 yılının sonbaharı Antalya’da bir Türkçe etkinliğinde uzun uzun sohbet etme fırsatı yakaladım. O yıl içinde birkaç kez daha görebildim kendisini. Bu deneyimlerim bende, hayran olduğunuz ünlü biriyle yıllar sonra tanışma, konuşma fırsatı bulmanın nasıl bir duygu olduğunu sonuna kadar anlama olanağı da sağladı. İnanılmaz bir enerji ile anekdotları birbirine bağlayan ve her birini bir sonuca bağlayan akıcılıkla dil, dil öğretimi, Türkçe ve her birinin bilgisayar yönleri üzerinde konuşan bir Türkçe tutkunu, bir anadili tutkunu.

Doç. Dr. N. Engin Uzun, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

Bir “Aydın”ı Tanımak

“Nitelikli öğretimin ancak anadilimizle ve anadilimizin sözcüklerinden oluşan bilim sözleriyle verimli biçimde yapılabileceğine ilişkin gözlem ve değerlendirmelerimin, daha 1966’da bilişim mesleğinde çalışmaya başladığım yıllardan beri, bütün meslek yaşamım boyunca gereğini yapmış, bu yolda bilişim, bilgi işlem, bilgisayar, donanım, yazılım gibi 2500’ü aşkın yeni sözcüğü türetip dilimize kazandırmış ve mesleğin yeni bir bilim dalı olarak öğretimini Türkçe olarak başlatmış bir mühendis, bir öğretim üyesi olarak toplum önünde...”

Prof. Dr. İclâl Ergenç, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

Bilişim Dünyamızın Seçkin Önderi: Aydın Köksal

Ülkemizi büyük bir atılımla bilişim toplumuna dönüştürme özlemiyle, bu doğrultuda yoğun çaba gösteren bir aydın olarak uzun yıllar yakından tanımak fırsatı buldum Aydın Köksal’ı.

Prof. Dr. Ersin Töreci, 2004 - Aydın Köksal
Devamı

İlk Bilgisayar Mühendisinin Gözünden Aydın Köksal

1981’de Hacettepe Üniversi¬tesi BBM’den mezun olduktan sonra, bölümde Araştırma Görevlisi olarak çalışmaya başlamıştım. Bir gün Aydın Bey bana “Fahir, üç ayda Fransızca öğrenmek ister misin?” diye sordu. Şaka yaptığını zannettim; “Tabii isterim!” diye yanıtladım. Aydın Bey, elindeki küçük kâğıt parçasını uzattı: “Bu kitabı bul, üç ay bo¬yunca haftada iki kez Fransızca çalışacağız” dedi. Kâğıdın üzerinde French without Toil, Méthode Assimil” yazıyordu.

Dr. Fahir Ergincan, 2006 - Aydın Köksal
Devamı

Bir Öğrencisinin Gözüyle Aydın Köksal

Aydın Köksal’ı 1984’te, 17 yaşında tanıdım. Liseyi bitirip Hacettepe Üniversitesi Bilgisayar Mühendisliği bölümüne girmiştim. Bilgisayar mühendisi olmak istediğimden çok da emin değildim.

Dr. Cengiz Erbaş, 2012 - Aydın Köksal
Devamı

Prof. Dr. Aydın Köksal: Türk Kültürüne Yön Veren Bir Aydınımız

Yazılım alanında akademisyenliği kadar işadamlığı; yazarlığı; kültürümüzle ilgili olarak, engin bilgisi, sevgisi ile önemli katkıları; ressamlığı; müzisyenliği; çeşitli batı dilleriyle kültürleri hakkındaki bilgisiyle uygar bir kişilik örneği olan Prof. Dr. Aydın Köksal hakkında ayrıntılı bilgileri son çıkan “Adı Bilgisayar Olsun” adlı kitabından, önceki kitaplarından ya da İnternet’te “Aydın Köksal’ın Yeri”, veya on binlerce başka bağlantıdan izlemek olanağı var. Bu kısa yazıda, kişiliğinin bendeki bazı yansımalarını vurgulamakla yetineceğim.
Emeritus Prof. Dr. Tuncer Ören, 2012 - Aydın Köksal
Devamı

Aydın Köksal Aydınlığı’nda

Aydın Köksal’ı, Hacettepe Tıp ve Sağlık Bilimleri Fakültesi’nin Üniversite’ye dönüştüğü 1967-68 yılında tanıdım. Bilgi İşlem Merkezi’ni kurmak üzere aramıza katılmıştı. 12 Mart 1971 ertesinde ben idari görevlerimden ayrılarak derslerime döndüm.
Prof. Dr. Bozkurt Güvenç, 2013 - Aydın Köksal
Devamı

Bilişim’in ve Bilgisayar’ın İsim Babası

Prof. Dr. Aydın Köksal, her şeyden önce yurdunu, ulusunu seven bir aydın. Çok yönlü, kültürlü bir bilim adamı… Bilişim uzmanı, elektronik mühendisi, dilbilimci, eğitimci, yazar… Doğayı, yaşamı, insanları seviyor. Fransızca, İngilizce, İtalyanca, Almanca, İspanyolca biliyor. Hepsinin tadı dilinde damağında iz bırakmış; ama o en çok Türkçenin anlatım gücünden etkilendiğini, Türkçenin yapısal gücünden büyülendiğini söylüyor.
Feyziye Özberk, 201 - Aydın Köksal
Devamı