Yakın Dostum ve Kardeşim Aydın

Prof. Dr. Ahmet Dervişoğlu, 2013
İTÜ Elektrik-Elektronik Fakültesi eski Dekanı

Aydın’ı, Ankara’da askerliğimi yaparken 1966’da tanıdım. Olağanüstü enerjisi, coşkusu, merakı, derinliği, insanseverliği ve yurtseverliği ile beni, kısa zamanda çok etkiledi. Yedek subaylığımı yaparken tanışmıştık. Benden beş yaş daha gençti. Değerli ve güzel insan Gülden’le evlenmeye karar verdiğinde de, Hacettepe’ye katılma kararında da yanındaydım; onu desteklemekten hiçbir zaman geri durmadım.

Aydın’ın Türk Dili’ne yaptığı inanılmaz katkılar bir ömrü anlamlı kılmaya fazlasıyla yeterlidir. Oysa, Aydın’ın ülkemizde Bilişim Teknolojileri’nin uygulanması ve yazılım geliştirme çabalarının başlatılmasındaki katkılarının yanı sıra, Bilgisayar Mühendisliği öğretiminin başlatılması ve geliştirilmesi konusundaki katkıları da aynı derecede önemlidir. Kısacası Aydın, bir ömre birkaç ömür sığdırmış gibidir.

Aydın’ın oncülüğünde 1976 yılında kurulmuş ve başarı ile çalıştırılmış olan ÖSYM, yurtdışında da ilgi ile karşılanmış çok önemli ve karmaşık bir kurumdur. Sağlam temeller üzerinde kurulmuş ve kırk yılı aşkın bir süre kusursuz işlerliği sağlanmış olan ÖSYM’nin, arkadan gelenler tarafından başarılı bir şekilde çalıştırılamaması ya da çökertilmesi, Aydın’ın yaptığı işin büyüklüğünün bir göstergesidir.

Aydın’ın bu kadar üretken olmasında, Gülden Kardeşimin çok değerli katkılarının da, onların mutlu evliliklerinin de tanığı olduğumu söyleyebilirim.

Dokuz yıllık dekanlık görevimin sekizinci yılında benimle bir söyleşi yapan Ersin Kaya, dekan olarak en çok ne ile uğraştığımı sorduğunda “En çok öğrencilerimin özgüvenlerini güçlendirmekle uğraşıyorum; çünkü onların özgüvenleri olması gerekenin altında; fakültelerine güvenleri, ülkelerine güvenleri de olması gerekenin altında” dedim. “Özgüven eksikliği yaratıcılığı ve insanların mutluluk derecelerini azaltıyor, bu ülkemizin önemli bir sorunu.”
Aydın, başardığı çok büyük işler, coşkusu ve yüksek inandırma yeteneği ile insanlarımızın özgüvenlerini güçlendirerek de ülkemize çok değerli, eşsiz bir hizmet verdi, bugün de bu hizmetini sürdürmede.