TOBB Yazılım Meclisi üyesi Aydın Köksal, “Türkiye’nin Otomobili” Projesi Ortak Girişim Grubu İşbirliği Protokolü imza törenine katıldı

       Hakkâri ve Tunceli’deki terör saldırısıyla aynı güne rastlayan tören öncesinde gösterilen kısa filmde, Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’ın “Türkiye’nin %100 yerli otomobilini TOBB kendi içinden çıkarabilmelidir” görüşü üzerine,  Rifat Hisarcıklıoğlu’nun “Biz yaparız, hazırız!” yanıtı gösterildi.

       TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu, bu projeyi “Hür yaşamak, tam bağımsızlığı sağlamak için, otomobil endüstrisini ‘İleri Teknoloji’ ürünleri satarak küresel ölçekte ticari başarı”nın bir adımı olarak gördüğünü” belirtti.  Elektrikli otomobillerle,  sürücüsüz otomobillerle bir sıçrama yapmakta olan otomobil endüstrisinde öne çıkan TESLA’yı örnek gösterdi. Konuşmasında “Sibirya’nın -50 derece soğuğunda, Fas’ın +40 derece sıcağında toplu konutlar, otoyollar üreten biz Türklerin, teknolojik sıçrama yapacak ileri teknoloji projelerini göze almamız gerekiyor” dedi.

       Girişim Ortaklığı yapan 5 kuruluşun 65 milyar TL cirosu var, 13 saniyede bir araba, yılda toplam 2 milyon araba üretiyoruz; bu proje 81 ildeki bütün sektörleri harekete geçirecek!” diye konuşmasını sürdüren Hisarcıklıoğlu,  konuşmasını “Türkiye özel sektörünün bu salondaki 81 ilden, 60 sektörden temsilcileri bizi bu konuda desteklediler” diyerek salondaki temsilcilere teşekkürle bitirdi.

       Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Dr. Faruk Özlü, Altay (tank), Milgem (gemi), Atak (helikopter), Hürkuş ve Anka projelerini anımsatarak, “Bu proje sanayimizin eşik atlamasıdır, Sanayi 4.0’a sıçramasıdır, yerli otomobilde küresel bir başarı amaçlıyoruz” dedi.    

       Başbakan Binali Yıldırım, “Otomobil sanayimiz, yaklaşık 27mr dolarlık yıllık dışsatım ile birinci sırada, bu proje bir ‘ekonomi ölçeği bulma’ sorunu; Yazılım/Bilişim Sektörleri ile otomotiv sektörü arasında iletişim kurulacak!.. Bu alandaki 50 yıllık deneyimimizle Türkiye’de, dünyada tercih edilen kendi markamızı üreteceğiz!” dedi.

       Son olarak Cumhurbaşkanı Erdoğan, Muhammed Ali’nin “Hayalleri olmayanın kanatları yoktur!” sözünü anımsatıp “Elini taşın altına koyan Beş Babayiğit”i açıkladı: (1) Anadolu Grup, (2) BMC, (3) Kıraça Holding, (4) Turkcell Grubu, (5) Zorlu Holding İmzalar atıldı; tören son buldu.