Aydın Köksal, Engelsiz BİLTEK 2015’te Kongre Başkanlığı görevini üstlendi: Uluslararası Engellilerin Sosyal Refahı Açısından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kongresi.

European Disability Forum; G3ict; Engelliler Konfederasyonu; T.C. Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı; Türkiye Radyo Televizyon Kurumu (TRT); T.C. Milli Eğitim Bakanlığı; Anadolu Üniversitesi; Ankara Üniversitesi; Gazi Üniversitesi; Hacettepe Üniversitesi; Türkiye Bilişim Derneği (TBD); Türkiye Bilişim Vakfı’nca (TBV) düzenlenen ve T.C. Başbakanlık Tanıtma Fonu’nca desteklenen Uluslararası Engelsiz BİLTEK 2015 Kurultayı, 09-11 Kasım 2015 günlerinde, Prof. Dr Aydın Köksal’ın başkanlığında, Ankara’da yapıldı.

Uluslararası Engellilerin Sosyal Refahı Açısından Bilgi ve İletişim Teknolojileri Kongresi (International Congress on Information and Communication Technologies for Social Welfare of Disabled People) adı altında, uluslararası federasyonları temsil eden uzmanların da katılımıyla gerçekleştirilen Kurultay’da sunulan bildiriler - Kongre Onursal Başkan Prof. Dr. Aydın Köksal’ın Açış Konuşması’yla birlikte- yayımlandı. Editörler: Prof. Dr. Yakup İçingür, Prof. Dr. Hafize Keser, Dr. Mehmet Kurt; Engelliler Konfederasyonu, Yayın No. 2, Ankara, 2016. (Onursal Başkan Prof. Dr. Aydın Köksal’ın Açış Konuşması: sayfa 15-17.)

Engellilerin 1970’lerdeki ulusal düzeyde bir etkinliğine konuşmacı olarak katılan Aydın Köksal’ın bugünün gelişmelerini o günden haber verdiğini anımsatan federasyon temsilcilerinin, bilişim dünyasında kırk yılı aşkın bir süre içinde oluşan gelişmeler sonucunda engelli bireylerin yurttaşlık haklarından yararlanmalarına nasıl önemli bir altyapı hazırladığını dile getirerek, kendisini bu nedenle “Kongre Başkanı” seçtiklerini açıklamaları, Köksal için olduğu denli, bunu öğrenen tüm engelli katılımcılar için de duygulu bir an oluşturdu.